Van hétvégi házad vagy nyaralód?
Tavasztól őszig amikor csak teheted, ott lógsz?
Eleged van a bőröndöd folyamatos be- és kipakolásából és legszívesebben csak egy kis kézitáskával utazgatnál?

Amennyiben ezekre a kérdésekre igen a válasz, ez a cikk biztos, hogy neked szól!

A téma aktuális, hiszen a nyár vége kiváló alkalom arra, hogy még a nyaraló lezárása előtt rendet rakjunk: pakoljuk ki a szekrényeket,  tisztítsuk meg a ruhatárunkat a felesleges daraboktól és határozzuk meg EGYÜTT, mire van szükség a kapszulagardrób felépítéséhez. Így jövő nyár elejére már csak a hiányzó darabok beszerzése marad.

A cikket saját élmény inspirálta.

Amióta az eszemet tudom, a nyarakat a balaton parti házunkban töltöm. Mivel felnőttnek lenni jó, az ott töltött idő már jellemzően csak a hétvégékre korlátozódik. Ez egészen pontosan úgy néz ki, hogy péntek délután összepakolok, berángatom a bőröndömet az autóba vagy fel a vonatra, és utazok boldogan. Vasárnap este ugyanez megy kevésbé boldogan. Ergo a bőrönd folyamatos mozgásban van, el se rakom nyár végéig, hozom viszem a ruhákat. Néha itt hagyok valamit, néha amott. Pakolok össze-vissza… mert a balatoni szekrényem maga a káosz.

De ezen a nyáron elhatározásra jutottam: jövőre egy kisméretű táskával csinálom végig a nyarat és az arcápolási termékeimen kívül nem szállítok semmit.

Ehhez az első lépés a már meglévő ruhatár szelektálása.

Az én szekrényemet kipakolni kész időutazás volt. Rengetek ruhát halmoztam fel az évek során. Olyan ruhákat, amiket már egyáltalán nem is hordtam, amikre valójában már nem is volt szükségem, vagy nem is igazán szerettem őket, de a „Balatonra még jó lesz” felkiáltással elraktároztam őket a nyaralóban.

A „nem válok meg tőle, mert valahová, valamire biztos jó lesz még” nagyon rossz tanácsadó, átláthatatlanná teszi a ruhatárat azzal, hogy hordhatatlan darabokkal duzzasztja fel a méretét. Eredménye pedig az, hogy a millió ruha előtt állva azt tapasztaljuk, nincs mit felvennünk.

Fő szelektálási alapelvek

1

Amikor kapszulagardróbot építesz, a legelső lépés annak a meghatározása, hogy pontosan milyen szituációkat kell majd szolgálnia az új ruhatárnak. Kizárólag azokat a cuccokat tartsd meg, amelyek illeszkedni fognak az életmódodhoz és a szabadidős tevékenységeidhez.

Én a Balatonon nagyon ügyelek arra, hogy az ott eltöltött idő a lehető legnagyobb kontrasztban legyen a városi életemmel, szóval lustálkodok. Biciklivel közlekedek, fröccsözni járok, lángost eszek, úszkálok a tóban és hason fekve olvasok. A maximum luxus, hogy néha elugrok a Kistücsökbe.

A ruhatáram kialakításánál ezért mindenképp a kényelmes, sportos irányba mutató darabok preferálandóak.

2

Kizárólag olyan ruhákat tarts meg, amik makulátlan állapotban vannak. Ne legyen szakadt, lyukas, kibolyhosodott, foltos, kifakult.
(Vannak persze kivételes esetek, pl. ha szeretsz kertészkedni vagy horgászni, ezt a pontot értelmezheted lazábban is.)

3

Méretre, színre és szabásra passzoljon hozzád, különben nem fogod szeretni és ezért továbbra sem fogod viselni.

Fontos, hogy amikor az adott ruhadarab méretét vizsgálod, mindig a jelenlegi állapotodat vedd figyelembe. A „jövő nyárra belefogyok” dolog nem játszik. A jó kapszulagardrób azért van, hogy könnyebbé tegye az életedet, nem azért, hogy rádnyomasszon. Amennyiben valamiért mégis ragaszkodsz a méretben nem hozzád illő darabhoz, nem kell tőle megválnod, csak egyet tegyél meg: vedd ki abból a szekrényből, amiből öltözködsz.

A szortírozás végére az én szekrényemben alig maradt ruha.

Mutatom, amiket megtartottam.

Ezt a fehér ruhát imádom!

Használom strandruhaként, kényelmes biciklizéshez, kiránduláshoz, és egy kellemes nyár esti vacsorán is nagyon adja, annyira bájos.

Szalmakalap alap.

A fehér ing mániámról már tudsz, ha követsz instán.

Nagyon-nagyon kényelmes, praktikus és jól kombinálható. Én a Balatonon jellemzően strandruhaként hordom, fürdőruha felett viselem, de hűvösebb napokon hosszú nadrággal párosítva is jó szolgálatot tesz.

Farmer rövidnadrág: nagyon praktikus és kényelmes, plusz a magasított derékrész, a gombsor és a hajtóka miatt még néz is ki valahogy.

Városi, casual viseletként már nem ajánlom, nem hozza ugyanis sem a stílust, sem az eleganciát.

Amennyiben ragaszkodsz ehhez a ruhadarabhoz városi környezetben is, válaszd fehér színben és az sem baj, ha pár centivel hosszabb a szára.

Egyébként alap, hogy a popód alja ne látszódjon, hacsak nem épp a floridai beachen görkorizol 17 évesen, dauerolt hajjal, 1994-ben. Szóval soha.

Hűvösebb estékre, szeles és esős napokra elengedhetetlen a vastag pulóver.

Állandósíthatsz egy sapkát is, hiszen szelesebb időben a parton határozottan kellemetlen az élmény, főleg ha érzékenyek a füleid.

Szintén a hűvösebb napokon és estéken tesz jó szolgálatot egy kényelmes melegítő szett. Saját nyaralóba kötelező darab.

A lista

Egy jól működő kapszulagardróbhoz nekem a jövő nyárra az alábbi listát kell kipipálnom.

  • 1 esőkabát
  • 2 vékonyabb pulóver
  • 1 hosszú szárú farmernadrág
  • 1 hosszú szárú, vékony anyagú nadrág
  • 1 rövidnadrág
  • 1 ruha
  • 1 ing
  • 4 trikó és/vagy rövid ujjú póló (szerintem az egyszínű, fehér darabok a legjobb választás, bármivel remekül mutat és kiemeli a napsütötte bőr színét is)
  • 4 garnitúra fehérnemű és zokni
  • 1 hátizsák (a biciklizés miatt elengedhetetlen)
  • 1 zárt sportcipő
  • 2 flip – flop

A fürdőruhát szándékosan nem tüntettem fel a hiánylistámon, mivel az nem része az állandó gardróbnak. Fürdőruhára nyáron bármikor, akár hétköznap is szükségem lehet, ezért viszem magammal mindenhová.

Ez a lista egy alaplista, nincs kőbe vésve. Saját igényed szerint alakíthatod illetve bővítheted annak megfelelően, mivel töltöd el az idődet nyaralás alatt. Egy dologra azonban mindig figyelj:

kizárólag olyan darabokat válassz a ruhatáradba, amik egymással kombinálhatók, azaz minden mindennel passzoljon!

Amennyiben úgy döntesz, hogy utánam csinálod ezt a kis challenge-et, de a cikkben foglaltakon túl még lenne kérdésed, esetleg megakadtál egy ponton, vagy csak megerősítésre van szükséged, kérdezz tőlem nyugodtan.

A szabad kérdezés lehetősége szeptember végéig áll fenn.