Hatalmas a szabadság! Lehet óriási vagy apró, kerek vagy szögletes, pilóta vagy macska, egyszínű, színátmenetes vagy tükrös. Ez a formai- és színbéli sokszínűség kiválóan erősíti a napszemüveg kiegészítő pozícióját.
Bármit, azaz BÁRMIT választhatsz, nem nyúlsz félre!
Két szempont van csupán, amire figyelemmel kell lenned, amikor napszemüveget vásárolsz. Ez a megfelelő minőség és az egyéni adottságok.
Védelem
A napszemüveg elsődleges funkciója a szem védelme, ezért annak minősége a legfontosabb kritérium. Arra a tényre tekintettel, hogy az UV sugárzás káros hatásai nem azonnal jelentkeznek, és a károsodás lassan, fájdalommentesen jelenik meg (rövidtávon kötő- és szaruhártya gyulladást, hosszabb távon rosszindulatú elváltozásokat és hályogot okozhat), érdemes minden esetben figyelemmel lenni arra a pár szempontra, ami által mindez a nagyon rosszul hangzó következmény elkerülhető.
(Zárójelben, de nem utolsó sorban jegyzem meg: egy jó napszemüveggel a képen prezentált hunyorgás is elkerülhető, ami a szem körüli ráncok jóbarátja.)
Szempontok, amikre figyelni kell
1. Szerepeljen a terméken a „CE” jelölés, a filter kategória (0-tól 4-ig), illetve a gyártó vagy forgalmazó neve
A „CE” jelölés azt jelenti, hogy az adott termék maradéktalanul megfelel az európai előírásoknak és átesett a megfelelő vizsgálatokon. Emellett az UV 400 felirat jelzi, hogy a napszemüveg lencséje 100%-os védelmet nyújt az UVA és az UVB sugárzás ellen.
Amennyiben bizonytalan vagy abban, hogy a már meglévő napszemüveged megfelel ennek a kritériumnak, nyugodtan sétálj be bármely nagyobb optikába. Ők biztosan rendelkeznek a megfelelő szűrőberendezéssel és térítésmentesen bevizsgálják a szemüvegedet!
A napszemüveg lencsék 5 filter-kategóriába sorolhatóak a színezettség erősségének és a fény elleni védelmének függvényében. A 0-s kategória tiszta, vagy enyhén színezett lencse, esztétikumot és kényelmet szolgál. Az 1-es kategória enyhén színezett, részben felhős időben, a 2-es kategória közepesen színezett lencse, átlagos napsütésben, a 3-as kategória sötét lencse, erős napfényben, míg a 4-es kategória nagyon sötét lencse, kivételesen erős napfényben ajánlott. Amire kifejezetten figyelni kell, az a 4-es kategória. Ez ugyanis olyan mértékben sötét lencsét jelent, melynek a fényáteresztése 8% alatt van, ezért vezetéshez TILOS viselni. Erre a „Nem alkalmas vezetéshez és országúti használathoz” feliratnak is figyelmeztetnie kell.
2. Kerete megfelelő alapanyagú és igényesen megmunkált legyen
A jó minőségű keret fontossága leginkább akkor mutatkozik meg, amikor igazítani kell rajta annak érdekében, hogy tökéletesen illeszkedjen a fejre. A rossz minőségű műanyagot ugyanis lehetetlen hőkezeléssel formálni.
Alap, hogy a keret – igénytelen megmunkáltsága miatt – ne okozzon irritációt, sérülést az arcodon. Legyen könnyű és kényelmes, ne nyomja az orrnyerget, a halántékot, a fület.
3. A lencse sérülésmentes legyen, ne torzítson, belső felén a szemed ne tükröződjön
Akár egy kis pötty is káros hatással van a látásodra, ezért légy e tekintetben nagyon szigorú.
Ha a lencse karcos, a szem megpróbálja korrigálni a sérülés által okozott tükröződést, így gyorsabban el is fárad.
A tükröződés kivédése érdekében válassz polarizált lencsét. Ez kifejezetten vezetésnél hasznos, mivel megszűri, illetve szétválasztja a visszavert sugarakat, ezáltal kivédi a zavaró csillogást, ragyogást, vakító fényt; élesebbé válnak a kontrasztok, a színek telibbek lesznek. Mivel megakadályozza a szem irritációját, a szemünkkel nem hunyorgunk.
(A polarizálás és az UV védelem között nincs összefüggés.)
Régebben polarizált lencsében lehetetlen volt leolvasni bármit is a mobil kijelzőjéről. Én ezt a saját mobilomon már nem tapasztalom, szóval ezt a kényelmetlenséget az újabb készülékeknél már vélhetőleg kiküszöbölték.
4. Legyen a mérete megfelelő
A túl kicsi szemüveg egyrészt korlátozza a látóteredet, így akadályoz a látásban, másrészt nem fedi eléggé a szemet és a szem környékét ahhoz, hogy megfelelő védelmet biztosítson.
Forma
És persze az sem mindegy, kinek mi áll jól?
E tekintetben a döntő tényező az arcforma.
Az ovális arcformára a legkönnyebb szemüveget találni, mivel illik hozzá a szögletes, a kerek és az ovális forma is.
A kerek arcformához a legjobban a szögletes, vékony szemüvegkeretek illenek, amelyek optikailag hosszítják a fejformát.
A hosszúkás archoz leginkább a kerek és az ovális formák illeszkednek a legjobban, főleg annak nagyobb, karakteresebb változatai, mert optikailag rövidítik az arcot.
A szögletes archoz szintén a kerek és az ovális forma passzol, mert lágyítja az arc vonásait.
A háromszögletű arc számára a közepes méretű, ovális, vagy enyhén szögletes keretek ajánlottak.
A szív alakú archoz a macskaszem alakú szemüveg és a kerek is jól áll. Fontos, hogy ne legyen túlságosan nagy a kereted.
Legyen egy, de az tökéletes
Én napszemüvegek terén a „legyen egy, de az tökéletes” elvet követem.
Jó dolog a változatosság és izgalmas lehetőségeket rejt, ha több szemüveg közül választhatjuk ki azt, ami az aktuális outfithez a legjobban passzol, azonban ismerjük be: igazán jó minőségű napszemüvegekből többdarabos kollekciót összegyűjteni egy kisebb vagyont jelent.
Olcsóbb és egyszerűbb megoldás EGY olyan szemüveget választani, ami egész évben és alapvetően minden alkalomra viselhető. Én jelenleg a képen látható szemüveget viselem télen, nyáron.
Megvallom, hogy nekem több olyan napszemüvegem van, amiket nagyjából csak érdekességként tartok, illetve nagyon ritkán – főleg gyenge napfényben – viselem őket. Nem is képviselnek nagy értéket, jellemzően pár ezer forintos szemüvegekről van szó.
Világoskék színe miatt érzékenyek a szemeim, ezért nekem kifejezetten fontos a védelem. Mániákusan szeretem a barna lencsét. Ez a lencse adja a legtisztább képet, a legnagyobb kontrasztot, és bármely fényviszonyban teszi a dolgát. Szóval én azt mondom, ez a nyerő választás.
Néhány praktikus tanács szemüvegvásárláshoz
Mindenkinek azt javaslom, hogy optikákban vásároljon. Ennek az az előnye, hogy egyrészt nem kétséges az eredetiség, másrészt a garancia érvényesítése sem lehet probléma.
Én sosem online válogatok. Van egy szolid görbület az orrnyergemen, szóval hiába vagyok tisztában azzal, milyen keret passzol az arcformámhoz, nekem muszáj próbálnom.
Amennyiben az online vásárlás híve vagy megteheted, hogy berendelsz többet és visszaküldöd azokat, amelyek mégsem állnak jól. A visszáru feltételeknek azért minden egyes online store esetében nézz utána.
Ezen a ponton azért nem árt tisztában lenni azzal, hogy az online vásárlás már magában is, de a termékek visszaküldözgetésének a trendje is világ szinten jelentős környezetkárosító hatással bír, ezért javaslom, inkább személyesen vásárolj, vagy csak olyan terméket rendelj be, amiről biztosan tudod, hogy az a neked megfelelő.
Végül íme a képgaléria, ami megmutatja, hogy elég egy is! 🙂